Genk helpt jongeren sterker kiezen voor hun toekomst

Gepubliceerd op donderdag 12 februari 2026 15.17 u.

Stad Genk zet extra stappen om jongeren tussen 18 en 30 jaar te helpen bij keuzes rond werk, opleiding of ondernemerschap. Dat gebeurt met een nieuw project rond loopbaanoriëntatie, samen met SyntraPXL, het hoger onderwijs, de Limburgse Centra Voor Volwassenenonderwijs en lokale partners. Via de Leerwinkel Genk krijgen jongeren persoonlijke begeleiding op maat van hun talenten en ambities. Het project wordt gesteund door Vlaanderen en Europa.

Sinds 2023 stijgt de jeugdwerkloosheid in Vlaanderen opnieuw. Volgens de RVA nam het aantal werkloze jongeren in 2024 met 9% toe en loopt dit in 2025 op tot 13%. Eén op de drie werkzoekenden is jonger dan 30 jaar, en jongeren zonder diploma vinden vaak moeilijk werk, ook in Genk. Om dit verder aan te pakken, rolt stad Genk binnen een programma van Europa Werk en Sociale Economie (WSE) een aangepaste aanpak rond loopbaanoriëntatie uit binnen Limburg, waarbij het een actieve rol speelt in uitvoering en begeleiding.

Wat doe ik graag?

Vanuit Leerwinkel Genk starten gratis en laagdrempelige begeleidingstrajecten. Studenten, werkende en werkzoekende jongeren kunnen er terecht met vragen over hun toekomst. Nieuw is dat er een plan op maat wordt samengesteld met extra aandacht voor werk en ondernemerschap. Leerloopbaanbegeleiders verkennen de interesses, talenten en noden van de jongeren: wat doe ik graag, wat kan ik en wat heb ik nodig? Op basis daarvan wordt gekeken naar passende opleidingen, beroepen of een traject richting werk of ondernemerschap. De begeleiding gebeurt via één of meerdere gesprekken.

Al bijna 3.000 jongeren en volwassen begeleid

Leerwinkel Genk zet al tien jaar samen met lokale partners in op leerloopbaanbegeleiding. In die tijd werden ongeveer 3.000 jongeren én volwassenen begeleid richting een opleiding of job. Die kennis en ondersteuning wordt nu verder versterkt. Met een meer intensieve één-op-één aanpak krijgen jongeren beter zicht op hun talenten en ontwikkelkansen. Daarnaast zijn er meer mogelijkheden om kennis te maken met opleidingen en bedrijven, onder meer via stages, workshops, open lesdagen en bedrijfsbezoeken. Jonge werkzoekenden die door de VDAB worden begeleid, zijn welkom voor informatie.

Samenwerking over de regio

Binnen het WSE-programma neemt Genk samen met SyntraPXL een coördinerende rol op voor Limburg, in samenwerking met het hoger onderwijs, de Centra Voor Volwassenenonderwijs, Syntra, Arktos en de Welzijnsregio in Noord-Limburg. In eigen stad werkt Leerwinkel Genk nauw samen met de dienst Activering; de gesprekken vinden plaats in het stadhuis, Sociaal Huis Portavida en het Werkstation. In Pelt en Hasselt gebeurt de begeleiding door lokale instanties, ondersteund door Leerwinkel Genk.

Meer jongeren bereiken

Genk wil meer jongeren op weg helpen. “We kijken daarom of we nog andere lokale partners kunnen betrekken, zoals LABIOMISTA en de T2-campus, om zo onze dienstverlening te versterken”, vertelt Anniek Nagels, schepen van Talentontwikkeling en Opgroeien. “Veel jongeren willen vooruit, maar weten niet altijd welke stap voor hen de juiste is. Door hen nog persoonlijker te begeleiden en het belang van leren duidelijk te maken, werken we belangrijke drempels weg.”

“Met dit project bevorderen we duurzame loopbanen en voorkomen we werkloosheid of inactiviteit”, vervolgt Mustafa Harraq, schepen van Werk. “Vroege begeleiding is hierbij cruciaal. Ons doel is om zoveel mogelijk twijfelende jongeren op weg te helpen.”

Al zeker tot 2029 kunnen Limburgse jongeren terecht in Genk, Hasselt en Pelt voor persoonlijke begeleiding. Het project wordt gerealiseerd met hulp van Europese subsidies (WSE) en Vlaamse cofinanciering en loopt ook in de provincies West- en Oost-Vlaanderen.