Stad Genk verlengt samenwerking met vzw Homie voor opvang van jongeren zonder thuis

Gepubliceerd op vrijdag 16 januari 2026 8.30 u.

Stad Genk zet samen met vzw Homie actief in op jongerenopvang. Wanneer jongeren tijdelijk op straat staan, biedt Homie hen een veilig onderkomen, persoonlijke begeleiding en concrete kansen om zelfstandig verder te gaan. In het afgelopen anderhalf jaar hebben al 29 Genkse jongeren dankzij Homie tijdelijk een thuis gevonden. Daarom vraagt de stad op de gemeenteraad om de samenwerking met twee jaar te verlengen. 

Noodzakelijk 

De cijfers spreken voor zich. In Vlaanderen telt men ongeveer 20.000 daklozen; één op de vijf van hen is tussen 16 en 25 jaar oud. Ook in Genk is het aantal daklozen de afgelopen jaren sterk gestegen, waaronder steeds meer jongeren. In 2021 werden er gemiddeld 64 daklozen permanent begeleid door het Sociaal Huis Portavida. In 2024 is dat aantal gestegen tot 117, waarvan ongeveer 30% jonger dan 30 jaar. 

Sterke samenwerking 

Om deze toenemende nood aan te pakken, werkt stad Genk sinds mei 2024 samen met vzw Homie. Schepen van Welzijn, Sara Roncada, benadrukt: “We werken preventief om te voorkomen dat jongeren op straat komen te staan, maar ondersteunen ook wanneer het toch gebeurt. Homie heeft een bijzondere aanpak: ze werken als buddy’s en zijn er 24/7 voor jongeren wanneer dat nodig is.” 

Vzw Homie werkt met burgergezinnen die jongeren tijdelijk opvangen, hoteleigenaars voor crisisopvang en sinds eind 2024 ook met “Beestig Homie” aan de Hoefstadstraat: vier studio’s waar jongeren met hun huisdier terechtkunnen. Naast opvang focust Homie op zelfredzaamheid, het opbouwen van een netwerk en het meegeven van vaardigheden voor een stabiele toekomst. 

Mooie resultaten 

De stad trekt jaarlijks 30.000 euro uit voor dit initiatief. Initiatiefnemer Musti: "Dankzij een succesvolle proefperiode konden sinds mei 2024 in totaal 29 Genkse jongeren tijdelijk bij Homie terecht en werden ze begeleid naar een eigen woonst. De overgrote meerderheid woont nu zelfstandig: in een studio, op kot of in een beschutte woonvorm. Enkele jongeren keerden terug naar huis. Het mooie is dat we dit samen doen met veel partners: de stad, het Sociaal Huis Portavida en betrokken werkgevers." 

Musti benadrukt daarbij de fijne samenwerking met de maatschappelijk werkers van het Sociaal Huis Portavida: “We delen veel expertise en leren voortdurend van elkaar. Dat levert een grote meerwaarde op voor onze werking met jongeren, maar ook voor de bredere hulpverlening aan andere Genkenaren.” 

Vooruitblik 

Op de gemeenteraad van 20 januari vraagt stad Genk om de samenwerking met vzw Homie met twee jaar te verlengen. Schepen Roncada: "Deze kwetsbare doelgroep verdient onze steun. De experimentele samenwerking van het afgelopen anderhalf jaar toont dat brede ondersteuning op verschillende levensvlakken meer dan ooit nodig is en dat Homie hierin erg succesvol is. We hopen zo een voorbeeld te stellen voor andere steden en gemeenten."