Ines en Myrthe verkopen kinderspullen
Ines (38) en Myrthe (37) Van Canneyt staan al sinds hun tienerjaren op de zondagsmarkt. We stonden met de hele familie op de Europalaan, vertelt Ines. We kregen van mama elk tien euro, maar dat was vaak snel op aan hotdogs of wafels.
We verkochten vooral huisraad. Onze zolder en kelder waren altijd opgeruimd tegen de zomer, lacht Myrthe. Intussen sloegen ze geen enkel jaar over en ligt hun kraam vol kinderspullen van hun eigen kroost. Onze kinderen komen nu net zo graag mee als wij vroeger.
Parasol
Een vaste plek hebben ze niet, al kiezen ze vaak voor de Stationsstraat. We letten op de zonkant, zegt Myrthe. Schaduw kan fris zijn, bij warmte sleuren we een parasol mee. Ook leuke extras horen erbij. Op de laatste zondagsmarkt passeren de streakers (naaktlopers, red.) van café Camargue, lachen ze. Altijd een grappig momentje: lachen of toch even de ogen sluiten … ook die van de kinderen!
Mensen zien passeren, babbeltje slaan: dat maakt de markt! - Ines
Sfeer boven verkoop
De opbrengst is voor hen bijzaak. We doen het voor de sfeer! Mensen zien passeren, een babbeltje slaan, bekenden tegenkomen. Dat maakt de markt. Wie het best verkoopt, blijft een open vraag. Maar we hebben altijd een pronkstuk dat weg moet aan een bepaalde prijs, zegt Ines.
Aan stoppen denken de zussen nog lang niet. Zolang het leuk blijft. Daarna is het aan de volgende generatie.
Christel en Rik verkopen boeken
Christel Buntinx (59) en Rik Freson (68) trekken deze zomer met een missie naar de zondagsmarkt: tweedehandsboeken uit de Genkse bib verkopen voor hun vereniging volkstoneel 't Vitamientje
Thuiskomen
De zondagsmarkt voelt voor hen vertrouwd aan. Christel: Ik werkte mee aan de organisatie vanuit de stad. Toen ik twaalf was verkocht ik er speelgoedautootjes: vier kopen, eentje gratis. Ik haalde er zelfs de pers mee.
Ook Rik kent de markt goed. Ik was jarenlang controleur, zegt hij. Ik checkte of alles in orde was, en genoot van de sfeer. Zijn mooiste herinneringen? Mijn dochters stonden er om zakgeld te verdienen en ik mocht helpen in- en uitladen. Dat waren fijne momenten.
Nieuw verhaal
Vanaf 12 juli starten verenigingen met een boekenoutlet. Het Vitamientje doet dat op 19 juli. Jaarlijks verdwijnen zon 12.000 boeken uit de rekken, vertelt Christel. Ze zijn verouderd of vervangen en de opslagruimte is beperkt. Zo krijgen ze een nieuw leven en wij verdienen hopelijk iets bij.
Duizenden boeken krijgen een nieuw verhaal - Christel
"Voor ons is dit meer dan een verkoop" vult Rik aan. We brengen mensen samen en maken er een gezellige zondag van. Christel knikt: En ondertussen krijgen duizenden boeken een nieuw verhaal. Dat past perfect bij de charme van de zondagsmarkt.
Mis geen moment van de Zondagsmarkt
Elke zondag 5/7-30/8, 9-13u in Genk-Centrum
