Wat gaat hier gebeuren?
Met een nieuwe buffer- en zuiveringszone gaat de stad de biodiversiteit in Craenevenne en de omliggende vijvergebieden versterken. Hier leven planten en dieren die afhankelijk zijn van zuiver water en een stabiel grondwaterpeil. Daarom worden rietkragen, een open bekken en
een kronkelende gracht aangelegd. Die zorgen voor een natuurlijke zuivering van water vóór dit
het natuurgebied instroomt. Het gebied wordt vrijgekapt zodat de graslanden zich kunnen versterken en een betere verbinding vormen tussen Het Wik en De Maten.
Waarom deze werken?
Het vertraagd afvoeren en laten infiltreren van regenwater helpt om het grondwaterpeil en de waterkwaliteit beter te regelen. Zo verminderen we wateroverlast bij hevige regen en tijdens droge periodes helpen we de natuur een handje. In de nieuwe zone kan ook vervuild water tijdelijk gebufferd en weggepompt worden.
Wanneer uitgevoerd?
In de loop van december werd het archeologisch onderzoek afgerond. De eigenlijke werken gaan
vanaf 12 januari van start en duren tot eind april. In deze fase vinden de grondwerken en de aanleg van de nodige waterconstructies plaats. Het fietspad tussen Gracht en Craennevenne wordt ook in januari opgebroken en in de loop van april terug aangelegd.
Riolering Boxbergeide
De rioleringswerken in de wijk Boxbergheide passen ook in dit grotere plaatje. Hier wordt het rioolnet in de straten al sinds 2023 gefaseerd aangepakt. Tegelijk wordt ook de wegenis vernieuwd en zullen extra bermen ook helpen om het hemelwater te bufferen. De bedoeling is dat ook de huizen hun regenwater afkoppelen van de riolering en meer ter plaatse opvangen. Zo is er minder overlast in de riolering en kan het vervuilde rioolwater beter gezuiverd worden. Vanaf oktober 2026 vindt een nieuwe fase plaats in de straten tussen Craenevenne, Landwaartslaan en het spoor.
Waar nog?
Ook in ander wijken wordt aan gescheiden riolering gewerkt. In februari starten de werken in de Schaapsdries en Henri Decleenestraat tussen de Bretheistraat en de Hulststraat. Gelijktijdig vernieuwen we daar de rijweg en groenbermen.
Werk mee!
Meer hemelwater opvangen in je tuin betekent minder water naar de riolering. Wie de tuin onthardt, een hemelwaterput of infiltratievoorziening plaatst,krijgt een premie.
Werken Craenevenne: januari tot eind april
Riolering Boxbergheide fase 3B: vanaf oktober
genk.be/werken-boxbergheide
